субота, 28 листопада 2015 р.

Замок Сент-Міклош – у поштовій марці


          У світі речей і предметів марка – явище буденне й звичне, та для філателістів і всіх, хто цінує ориґінальність і неодноманітність, народження нової марки стає урочистим святом. Саме в такій піднесеній атмосфері відбулася презентація власної поштової марки в чинадіївському замку Сент-Міклош 30 липня 2015 року. На цю неординарну подію були запрошені Гордубей Тетяна Іванівна, начальник центрального відділу поштового зв’язку №1, Альберт Вікторія Василівна, інженер центру поштового зв’язку, Туряниця Оксана Ференцівна, начальник відділу поштового зв’язку           сел. Чинадієва, Мошак Іван Іванович, голова Чинадіївської селищної ради, Будкевич Геннадій, голова товариства філателістів, Гутій Степан Рудольфович, філателіст.
          Від імені виконкому селищної ради Мошак І.І. нагородив почесною грамотою Йосипа Бартоша за багаторічну сумлінну працю по збереженню й популяризації культурно-історичної спадщини, за зміцнення духовності в нашому селищі. Саме йому завдячуємо ідеї створення власної поштової марки, на якій уперше зображено Чинадіївський замок з портретом його володарки Ілони Зріні. Виготовив цю марку Гутій Степан Рудольфович, професіонал, який добре знає свою справу. Він автор близько 30 таких марок, і тому цю роботу виконав за 1 день. А вже Укрпошта виробила цю марку за 2 тижні. Тепер її розсилатимуть по Україні і по всьому світу так вона зможе розказати частинку історії нашого краю.
          Цікавою розповіддю про своє хобі – марки  всіх захопив Геннадій Будкевич. Цей філателіст із душею поета за професією  тренер             ДЮСШ м.Мукачева зі спортивної ходьби. Саме від нього всі присутні, серед яких було багато молоді, дізналися чимало невідомих фактів і того, про що раніше не задумувалися, про марки й філателію.
          Що таке поштова марка? Це квитанція оплати за поштові послуги. Якщо ви хочете відправити рекомендований лист, ви додатково купуєте й наклеюєте стандартні марки. На традиційній для України марці є номінал. Він дорівнює сумі, яку на сьогоднішній день коштує пересилка звичайного листа поштою. Зрозуміло, власна марка буде дорожчою, тому що ви замовляєте те, що хочете.
          А з чого все починалося? Саме завдяки поштовій марці знаменитим став англієць Роланд Гілл. Легенда говорить, що він був у відрядженні й на кілька днів зупинився в невеличкому селищі. І ось листоноша приніс листа молодій дівчині. Вона взяла його в руки, подивилася з одного боку, з другого і, не розкривши, віддала листоноші. Той забрав листа й зібрався йти. Це спостерігав Роланд Гілл. Він вийняв з кишені кілька пенсів і каже дівчині: «Доженіть листоношу, візьміть свій лист». Вона взяла монети, подякувала, поклала в кишеню й каже: «Мені не треба. В листі нічого немає. Мій коханий усі позначки помітив на зворотному боці  листа. Я на них подивилась і знаю, що він живий-здоровий, скоро до мене приїде». І тоді в Роланда Гілла виникла ідея: потрібно брати оплату не в того, хто отримує листа, а в того, хто його відсилає. Так з’явилася на світ поштова марка, день народження якої 1 травня 1841 року.
          Кожна держава випускає свої марки, конверти, штемпелі. Тематика зображень різноманітна. Це історія, географія, мистецтво, досягнення космонавтів, олімпійські ігри, тобто все, що ви тільки забажаєте. До речі, кілька випусків було присвячено флорі й фауні наших Карпат. Вийшла у світ марка з Ужгородським замком, є конверти із зображенням Мукачівського замку. Таким чином, марка піде кудись по світу, в іншу країну. Там можуть зацікавитися Закарпаттям, Чинадієвом, безпосередньо цим замком.
          Філателісти, які колекціонують марки, є певною мірою і спортсменами. Якщо в спортсменів є першості, чемпіонати, олімпійські ігри, то в філателістів це виставки, на яких вони представляють свої колекції, і за допомогою листівок і поштової марки на конверті розповідають світові історію нашого краю.
           Колекціонер ніколи просто так не збирає, він завжди цікавиться тим, що зображено на марці. Якщо філателіст отримує марку, про яку нічого не знає, він піднімає довідники й енциклопедії, переглядає Інтернет, видзвонює знайомим – і таким чином одержує нові знання з різних галузей. Недавно на виставці з Харкова була представлена чудова колекція марок про музику, і її власник Степанов розповідав про історію музики півтори години, демонструючи все на конвертах і поштових марках.
          Існує каталог, у якому в хронологічному порядку є видання всіх марок, від першої до останньої. Якщо зібрати марки із усього світу, які були випущені на сьогодні, вийде 16 грубих томів. Окремо створено каталог марок України. На них зображені події боротьби за незалежність нашої держави. Там представлені й марки Закарпаття, є надруки на  угорських марках 1939 року.
          Карпатська Україна – держава, що проіснувала півтори доби, але встигла випустити марку, яка на сьогоднішній день є дуже цікавою. Зображення Мукачівського замку є на марках Угорщини й Чехословаччини. На жаль, пошта України поки що не видала марки з замком Мукачева, а тільки зображення його на конверті.
          Власна марка виокремлена в окремий розділ у каталозі, де подається тільки її зображення й номер. Перша така марка – це Оранта, але її вже замовити  практично неможливо.
          А тепер повернемося до власної марки. Це чудова, цікава річ. Шкода, що на ній нема дати, яка була б пов’язана з днем прибуття Ілони Зріні в замок. Якби ця дата була зображена на марці, то штемпель, погашений цим числом, значно б підняв ціну такого конверта.
          У майбутньому зображення на конверті й дата на штемпелі відповідатимуть тій події, а якщо там є ще й адресат, де також співпадає дата, то такі конверти на виставках отримують високі бали. І так само, як і спортсмени, колекціонери за свої експонати нагороджуються золотими, срібними й бронзовими медалями. Так що філателія – дуже цікава річ.
          Марка із власним портретом – це неординарний подарунок на ювілей. У пошти є така послуга – вручити людині марку з її зображенням  у день народження, наприклад 14 листопада. Це буде чудовий і несподіваний подарунок. Можна таку марку поставити навіть у рамку.
          У вас є кошеня, цуценя або папуга. Чому б не зобразити їх? Це буде радість на довгі роки. Можна зобразити на марці будь-що і приурочити до будь-якої дати. Так що приходіть на пошту, замовляйте марки, вони не є такими дорогими, але радості, щастя вони вам принесуть.
          І ще одне треба сказати: марка – дуже ніжна. Довго її тримати в руках, гнути, складати не можна. Лише в первісному вигляді вона має філателістичну цінність. Перед тим як купити марку, колекціонер її розглядає з усіх боків у лупу: чи немає подряпинки, пошкодження, чогось зайвого. Марка має бути такою, якою вона народилась на цей світ.
          Було б дуже цікаво, якби замовити штемпель цього замку в Чинадієві на пошті. Тобто марка продається дорожче, як вона коштує. Це нормально, і цей заробіток знову ж піде на реконструкцію замку. На штемпелі буде написано: «Пошта України. Чинадіївський замок». Як спецпогашення цей штемпель існуватиме не один день і залишиться в офіційних каталогах Укрпошти. Такі штемпелі є в Шевченківському заповіднику в м.Каневі, на пошті в м.Ніжині, на станції в Антарктиці, має його й острів Зміїний. Чому б не виготовити такий штемпель? Пошта підтримає завжди. Філателісти допоможуть, а хто намалює штемпель, можна з одного разу вгадати.
           Яке це щастя, коли ви відкриваєте поштову скриньку, а там є лист. Може, він прийшов з Америки, з Австралії, з Ужгорода чи з того ж Чинадієва. Ви отримаєте разом з листом тепло рук і серця тої людини, яку кохаєте, яку довго не бачили й чекаєте. Пишіть і не шкодуйте ділитись багатством своєї душі.
Мар’яна Попович
Стаття передрукована з газети "Срібний Татош", 2015, №4.


Немає коментарів:

Дописати коментар